Pääkirjoitus

Oulu tuottaa lämpöä uk­rai­na­lais­ten kär­si­myk­sel­lä – Oulun Energia mo­kan­nut pahasti os­ta­mal­la edel­leen Te­boi­lin öljyä

Oulun Energia on pitänyt voimassa öljysopimuksen venäläisen Teboilin kanssa aivan kuin sotaa ei olisikaan. Venäjä rahoittaa raakaa hyökkäyssotaansa juuri öljytuloilla. Sopimus pitää lopettaa heti.

EU-maiden Venäjään kohdistamat taloudelliset pakotteet vaikuttavat vuotavan yllättävistä paikoista, kuten oululaiskotien kaukolämmöstä.

Kaleva kertoi (29.7.), että kaupungin omistamalla Oulun Energialla on edelleen voimassa oleva öljyntoimitussopimus Teboilin kanssa. Oulu tilaa Teboililta öljyä Limingantullin, Pateniemen ja Vasaraperän voimalaitoksiin.

Oulun ohella muissakin kaupungeissa ostetaan venäläistä öljyä lämmityskäyttöön kuin sotaa ei olisikaan. Kajaanissa käytetään varapolttoaineena Teboilin toimittamaa polttoöljyä. Tampereella on havahduttu siihen, että Teboilin kuljetusautot tuovat voimaloihin edelleen öljyä yhtiön logot teipattuna kyljistä piiloon.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut