Ou­lu-leh­ti: Ro­tuaa­ril­la pa­ri­kym­men­tä vuotta toi­mi­nut kahvila Bis­ket­ti on lo­pet­ta­mas­sa toi­min­tan­sa

Seppo Meriläisen mukaan Bisketin toiminta päättyy vuoden loppuun mennessä, jolloin kahvilan vuokrasopimus päättyy.

Bisketti toimii Pallaksen talon katutasossa.
Bisketti toimii Pallaksen talon katutasossa.
Kuva: Karppanen Joel

Rotuaarilla sijaitseva Cafe Bisketti on lopettamassa toimintansa, uutisoi Oulu-lehti

Lehden haastattelema kah­vi­la­y­ri­tys Cafe Me­ri­läi­nen Oy:n hal­li­tuk­sen pu­heen­joh­ta­ja Sep­po Me­ri­läi­nen kertoo, että lopetuspäätöksen syy on se, että kahvila tuottaa tappiota. 

Meriläisen mukaan Bisketin toiminta päättyy vuoden loppuun mennessä, jolloin kahvilan vuokrasopimus päättyy. Meriläisen mukaan toiminta voi jatkua, jos sopivan hintainen tila löytyy. 

Kahvilan vajaan kymmenen kokoaikaisen ja noin kymmenen osa-aikaisen työntekijän työsuhde päättyy toiminnan loppuessa. 

Meriläinen kertoo Oulu-lehdelle, että Rotuaarilla sijaitsevan tilan vuokra on todella kallis. 

– Vuok­ra on jär­kyt­tä­vän kal­lis sii­hen näh­den, mikä Ou­lun kes­kus­ta täl­lä het­kel­lä on, Meriläinen kommentei lehdelle. 

Bisketti on toiminut Rotuaarin aukiolla parikymmentä vuotta. 

Kaleva ei tavoittanut Meriläistä perjantai-iltana kommentoimaan Bisketin tilannetta.

Jutun kommentointi on suljettu 29.6.2019, kello 15.24 lähtien.

Ilmoita asiavirheestä