Osa Oulun kau­pun­gin vil­je­ly­pals­tois­ta on jäänyt useina kesinä vaille käyttöä – ky­syim­me, miten kau­pun­ki­vil­je­ly kiin­nos­taa ou­lu­lai­sia tällä het­kel­lä

Kaupunkilaiset pääsevät viljelemään myös tulevana kesänä perunoita, porkkanoita, salaatteja ynnä muita vihanneksia viljelypalstoilla ja viljelylaatikoissa, joita Oulun kaupunki vuokraa asukkailleen.

Oulun kaupungin vuokraamia viljelylaatikoita on muun muassa Veturiaukiolla Etu-Lyötyssä.
Oulun kaupungin vuokraamia viljelylaatikoita on muun muassa Veturiaukiolla Etu-Lyötyssä.
Kuva: Jarmo Kontiainen/arkisto

Oulun kaupungissa voi tulevana kesänä harrastaa kotitarveviljelyä kaikkiaan noin 720 palstalla, jotka sijaitsevat yhdeksällä alueella eri puolilla kaupunkia. Lisäksi vuokrattavana on 101 viljelylaatikkoa neljässä paikassa keskustan tuntumassa. Vuokrattavien viljelypalstojen uudelleenvarausjakso päättyi toukokuun alussa. Vapaana olevia palstoja voi vuokrata yhä sähköisestä varauspalvelusta tai Oulu 10 -palvelusta Torikadulta ja sen sivutoimipisteistä. Viljelylaatikoita voi varata sähköisessä palvelussa, ja niiden varausaika päättyy 24.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä