Orit­ka­rin kah­laa­jil­la ei pe­si­mä­rau­haa

KalevaOulu Oritkarin rantaa reunustavan joutomaan yltä kuuluu lähes tauoton kiurun liverrys.

Veli-Matti Pakanen muistuttaa, että pesivien lintujen tahallinen häirintä on rikos.
Veli-Matti Pakanen muistuttaa, että pesivien lintujen tahallinen häirintä on rikos.
Kuva: Tapio Maikkola

Oulu

Oritkarin rantaa reunustavan joutomaan yltä kuuluu lähes tauoton kiurun liverrys. Oulun yliopiston tutkijan Veli-Matti Pakasen katse on kuitenkin suunnattu hietikolle: näkyykö lapinsirrejä?

Oritkarin rannassa lapinsirrejä pesii kaksi paria, tyllejä samoin. Lapinsirri on uhanalainen laji.

Sataman vilkas liikenne ei häiritse lintuja, mutta avomaakentille harhautuvat ihmiset ovat uhka pesijöille. Alueelle on pari vuotta sitten pystytetty kylttejä, joissa kerrotaan linnuista ja kulkurajoituksista, mutta viesti ei tunnu menevän kaikille perille.

"Kyltit ovat auttaneet asiassa, mutta välinpitämättömyyttä esiintyy edelleen", lapinsirrejä työkseen tutkiva Pakanen harmittelee.

Pakasen havaintojen mukaan alueella ulkoilutetaan koiria, ajellaan mopoilla ja jopa leiriydytään.

"Kerran oli matkailuauto ajettu yöksi rantaan parkkiin, onneksi tällaista ei ole kahteen kesään ollut."

Lintuharrastajiakin on jouduttu toisinaan muistuttamaan alueella liikkumisen säännöistä.

"Viime vuonna alueen kolmesta lapinsirrin pesinnästä kaksi onnistui, mutta silloin täällä pesi äkäisiä tiiroja", Pakanen kertoo.

Nyt kentällä asustaa vähemmän tiiroja puolustamassa omiaan ja siinä sivussa muidenkin lintujen pesiä.

Kahlaajien pesät ja poikaset naamioituvat suojavärinsä ansiosta hyvin hietikkoon, jolloin tallaantumisen riski on suuri. Munien ja poikasten kylmettyminen on myös kohtalokasta.

Pakanen kertoo lapinsirrin livahtavan pesältään vaivihkaa, kun muut linnut alkavat varoitella lähestyvästä uhasta. Koleassa ja tuulisessa säässä munat jäähtyvät äkkiä.

Lapinsirrin hautomisurakka kestää kolme viikkoa. Kriittiset ajat jatkuvat senkin jälkeen, sillä häirintä voi lisätä poikasten alttiutta jäädä pedon saaliiksi tai johtaa poikueiden hajoamiseen.

Pakanen toivoo, että ihmiset huomioisivat linnut muillakin Perämeren rannoilla, esimerkiksi juhannuksen juhlijoiden tulisi välttää lintujen pesimäpaikkoja.

"Lapinsirrejä pesii viimeisimmän kartoituksen mukaan 2000-luvun alussa Suomen puoleisilla Perämeren rannoilla 105 paria ja Ruotsin puolella 20-30 paria", Pakanen kertoo.

Juuri julkaistussa tutkimuksessa on arvioitu Perämeren lapinsirrien kuolevan sukupuuttoon 30-50 vuoden kuluttua, jos laskeva suuntaus jatkuu entisellään.

Tutkijat ovat havainneet, että kerran autioituneelle lapinsirrin pesimäalueelle ei hevin uusi sirrejä enää tule. Pakanen arvelee syyksi sitä, että nuoret linnut käyttävät vanhempia sirrejä merkkinä hyvästä pesimäpaikasta, eivätkä siksi kelpuuta asumattomia, mutta muuten hyviä rantoja. Siksi Oritkarin kenttä on tärkeä pesimäalue, kun lapinsirrit siellä vielä viihtyvät.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä