Olym­pia­jouk­kue on ko­tiu­tu­mas­sa Suo­mi-ta­loon – kat­to­te­ras­sin aa­mu­joo­ga on he­rät­tä­nyt ka­teut­ta Poh­jois­mai­den blo­kis­sa

Ruotsin, Norjan ja Tanskan joukkueilla ei ole samanlaista näkymää Eiffel-torniin.

Pariisi
Suomen olympiajoukkueen johtaja Leena Paavolainen on tehnyt pitkän päivätyön, että urheilijat voivat keskittyä Pariisissa olennaiseen.
Suomen olympiajoukkueen johtaja Leena Paavolainen on tehnyt pitkän päivätyön, että urheilijat voivat keskittyä Pariisissa olennaiseen.
Kuva: Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva

Pariisiin vähitellen kokoontuva Suomen olympiajoukkue pääsee nauttimaan kisakylässä joukkueen johtajan Leena Paavolaisen, apulaisjohtajien Sari Rimpiläisen ja Liisa Ahlqvist-Lehkosuon sekä paraurheilun huippu-urheiluvastaavan Kimmo Mustosen työn tuloksista.

Nelikko on puurtanut pitkiä päiviä kisojen vapaaehtoisia apunaan, jotta suomalaisurheilijoilla olisi mahdollisimman lokoisat olot kisakylässä.

Paavolainen kehuu kisakylää kokonaisuudessaan viihtyisäksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä