Olut on tuo­reim­mil­laan grow­le­ris­sa – korona aloitti uuden kult­tuu­rin niin no­peas­ti, että ou­lu­lais­pa­ni­mot jou­tui­vat tur­vau­tu­maan kar­va­lak­ki­mal­lin as­tioi­hin

Korona-aika juurrutti Suomeen uuden olutpakkauksen. Olutta alettiin myydä asiakkaille muovipulloista pienpanimoiden omissa myymälöissä.


Maistilan yrittäjä Riku Harju muistuttaa, että growler on muutakin kuin tuoretuote. – Se on tavallaan hanaolutkokemus kotona, hän toteaa.
Maistilan yrittäjä Riku Harju muistuttaa, että growler on muutakin kuin tuoretuote. – Se on tavallaan hanaolutkokemus kotona, hän toteaa.
Kuva: Anssi Juntto

Juomavetoisten ravintoloiden sulkeminen koronapandemian hillitsemiseksi huhtikuun alussa tiesi ongelmia pienpanimoille. Oululaisen Sonnisaari Panimon myynnistä kutakuinkin puolet oli tullut ravintolapuolelta, ja nyt sillä oli tankeissa tuhansia litroja pääasiassa ravintoloihin hanamyyntiin tarkoitettua olutta, joka oli liian vahvaa maitokauppoihin.

– Tuli paniikki, että mihin tavaran saa myytyä, kun kaikkea ei voi pyöräyttää Alkoonkaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä