Viime aikoina tapetille nousseet tietomurrot ja identiteettivarkaudet ovat saaneet aiheesta huomiota.
Kalevan pääkirjoituksessa ”Tunnistautuminen nykyaikaan” (Kaleva 16.11.) tuotiin hyvin esille se, että uudistusta ja helpotusta henkilötunnusten muuttamiseen tarvittaisiin ilman viimeisimpiäkin uutisia terapiakeskusten tietomurroista.
Sympatiani ovat kaikkien tietomurtojen uhrien puolella. Vuosia sitten jouduin tilanteeseen, jossa halusin selvittää organisaatioiden velvollisuutta ilmoittaa henkilötietojen tietoturvaloukkauksista asianomaisille.
Järkytyin, kun sitä ei oltu velvoitettu erikseen tuohon aikaan. Ei siis ihme, että yllätyin, kun tätä selvittelyäni ennen olin poiminut postiluukusta tipahtaneen laskun näköisen kirjeen firmalta, jonka postimyyntikuvastoja selailin lapsuudessani.
Selvisi, että kyseessä olevan firman sivuilla pystyi tekemään pelkällä henkilötunnuksella tiettyyn euromäärään asti olevan luottotilin, jos tiesi myös nimen ja osoitteen.