Oi­keis­to­ak­ti­vis­ti Kirkin am­pu­mi­ses­ta epäilty mies on saatu kiinni

Orem
Charlie Kirkille pidettiin muistotilaisuus 11. syyskuuta.
Charlie Kirkille pidettiin muistotilaisuus 11. syyskuuta.
Kuva: Melissa Majchrzak / AFP / Lehtikuva

Oikeistoaktivisti Charlie Kirkin ampumisesta epäilty 22-vuotias mies on saatu kiinni, kertoivat yhdysvaltalaisviranomaiset perjantaiaamuna paikallista aikaa. Utahin kuvernööri Spencer Cox vahvisti tiedostustilaisuudessa, että epäillyn lähipiiriin kuuluva ihminen ilmiantoi tämän viranomaisille.

Uutiskanava CNN kertoi, että epäillyn isä olisi tunnistanut poikansa viranomaisten julkaisemat valokuvat nähtyään. CNN:n mukaan isä vaati poikaansa antautumaan.

Presidentti Donald Trump kertoi jo aiemmin perjantaina Fox Newsille, että epäilty oli hyvin todennäköisesti saatu kiinni.

Trump kertoi saaneensa tiedon asiasta viisi minuuttia ennen kuin saapui haastatteluun. Trumpin mukaan epäillylle hyvin läheinen ihminen oli ilmiantanut tämän.

31-vuotias Kirk ammuttiin keskiviikkona, kun hän oli puhumassa Utah Valleyn yliopistolla.

Motiivi ei toistaiseksi tiedossa

Kuvernööri Cox sanoi perjantaina tiedotustilaisuudessa, että epäillyn uskotaan toimineen yksin. Coxin mukaan epäilty ei ole Utah Valleyn yliopiston opiskelija.

Coxin mukaan epäillyn lähipiiriin kuuluva ihminen kertoi, että epäilty oli puhunut Kirkistä negatiiviseen sävyyn ennen ampumista. Lisäksi epäilty oli todistajan mukaan politisoitunut viime vuosina.

Äänestäjärekisteritietojen mukaan epäillyllä ei ole kytköksiä mihinkään poliittiseen puolueeseen eikä hän ole äänestänyt kaksissa viimeisimmissä vaaleissa, kertoi uutiskanava CNN.

Viranomaiset kertoivat tiedotustilaisuudessa lisäksi, että kahteen ampumisen jälkeen löytyneeseen käyttämättömään hylsyyn oli kirjoitettu antifasistisia iskulauseita. Viranomaiset kuitenkin sanoivat, että ampumisen motiivi ei ollut toistaiseksi tiedossa.

Ammuttiin katolta

Utahin viranomaiset ovat aiemmin kertoneet, että Kirkiä ampui tummiin vaatteisiin pukeutunut mies läheisen talon katolta. Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI julkaisi torstaina videon, jolla epäillyn ampujan uskotaan pakenevan paikalta teon jälkeen.

FBI:n mukaan yliopiston läheisyydestä löytyi ase ja ammuksia. Katolta viranomaiset ovat löytäneet muun muassa kengänjäljet sekä jäljen epäillyn kämmenestä.

FBI lupasi aiemmin enimmillään 100 000 dollarin palkkion tiedoista, jotka johtavat epäillyn tekijän tunnistamiseen ja pidättämiseen.

Torstaina Trump kehotti kannattajiaan reagoimaan rauhanomaisesti Kirkin surmaan.

Kirk tunnettiin Trumpin läheisenä liittolaisena. New York Timesin mukaan Trump on kertonut suunnitelmistaan osallistua Kirkin hautajaisiin.

Torstaina Trump ilmoitti myöntävänsä Kirkille postuumisti presidentin vapaudenmitalin.

Kirkin uskotaan auttaneen merkittävästi siinä, että Trumpin suosio kasvoi nuorten keskuudessa ennen viime presidentinvaaleja.

Lähteenä myös BBC. Päivitetty 12.9. kello 17  Trumpin Fox Newsin haastattelussa kertomilla tiedoilla. Päivitetty 18.23 jutun alkuosaa tiedotustilaisuuden tiedoilla. Päivitetty kauttaaltaan kello 19.43.

Ilmoita asiavirheestä