Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Oi­keas­sa ole­mi­sen ja louk­kaan­tu­mi­sen kult­tuu­rit

Amerikansuomea käytettiin 1950-luvulle asti USA:ssa. Suomessa se edelleen kukoistaa ja sitä jatkuvasti “kehitetään” kielitoimistonkin siunauksella.

Sallittuun ja ei-sallittuun sanomiseen liittyen ulos savustaminen on nyt känselöintiä (cancel), tikun nokkaan nostaminen on kollauttamista (call out), ylenkatsominen nonsaleerausta (nonchaler) ja virheiden pahansuopa kyttääminen vokea (woke) ja shikaneerausta (chikane).

Näillä käsitteillä vaalitaan oikeassa olemisen ja loukkaantumisen kulttuuria, USA:sta nekin. Aikoinaan nämä termit olivat perusteltuja yhteiskunnan parantamistarkoituksessa, nyttemmin ne on irrotettu asiayhteydestään. Asiayhteydestään irrotetut sanat ja käsitteet liukenevat taivaan tuuliin ja voidaan aina ymmärtää väärinkin, mikä lisää loukkaantumista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut