Nuorten Kärp­pien niskaan hei­tet­tiin jat­ko­eräs­sä rop­pa­kau­pal­la kylmää ke­vät­los­kaa – "Olen aivan varma, että tulemme takaa ohi ja otamme Suomen mes­ta­ruu­den"

Oulu
Kärppien Otto Mykrä jäi Lukon Aleksi Kenttämaan painavan takalauksen alle. Mykrä saalisti ottelussa syöttöpisteen kotijoukkueen ainoaan maaliin.
Kärppien Otto Mykrä jäi Lukon Aleksi Kenttämaan painavan takalauksen alle. Mykrä saalisti ottelussa syöttöpisteen kotijoukkueen ainoaan maaliin.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

U20 SM-sarja, 1. loppuottelu, Kärpät–Lukko je. 1–2 (1–1, 0–0, 0–0, 0–1)

Kärppien Ville Koivuselle avautui unelmatilaisuus sinetöidä oululaisille avauskiinnitys mestaruuspystiin, kun jatkoerää oli pelattu vajaat 15 minuuttia. Laitahyökkääjä karkasi pitkän vaihdon päätteeksi läpiajoon ja yritti taiturimaisesti ujuttaa kiekon Lukko-vahti Axel Mäkelän ohi.

Yritys jäi pienestä kiinni.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä