Nuorten asunnottomuusriski kasvaa sosiaaliturvan, erityisesti asumistuen, leikkausten myötä. Jo ennestään korkealla olevat asumisen ja elämisen kustannukset uhkaavat tehdä arjen kuluista selviytymisestä entistä haastavampaa, ja ilman riittävää tukea yhä useampi nuori on vaarassa ajautua asunnottomaksi.
Kaleva kirjoitti 20. heinäkuuta kuinka sote-palveluihin kohdistuvat leikkaukset heikentävät entisestään nuorten mahdollisuuksia saada tarvitsemiaan palveluja. Hyvinvointialueen linjaus vähentää palveluostoja ajaa nuoret jonottamaan jo valmiiksi ruuhkautuneita palveluita. Avun odottamisen aikana avun tarve laajenee ja nuoren tilanne voi mennä huomattavasti huonompaan suuntaan.
Tilannetta pahentaa vielä sosiaali- ja terveysalan järjestöjen valtionavustuksiin suunnitellut jättimäiset leikkaukset. Järjestöjen tarjoama nuorille suunnattu tuki on monelle nuorelle ratkaiseva apu vuokrarästien ja muiden asumisen ongelmien hoitamisessa.
Oulussa häätöjen määrää on saatu laskettua asumisneuvonnalla (Kaleva 6.8.). Voidaan siis todeta, että ennalta ehkäisevällä tuella on vaikuttavuutta. Nyt tämä järjestöjen tekemä ennaltaehkäisevä työ on vaarassa.
Samaan kohderyhmään vaikuttavat eri sektoreiden säästöpäätökset voivat aiheuttaa yllättäviäkin kerrannaisvaikutuksia nyt itsenäistymässä olevien nuorten elämänkulkuun. Lyhytkin asunnottomuuden ja osattomuuden kokemus on trauma, jota nuori kantaa mukanaan läpi elämän. Onko meillä varaa toistaa 1990-luvun laman virheitä?
Nuorten asunnottomuuden ehkäisy edellyttää päättäjiltä vahvaa sitoutumista ja suunnitelmallista yhteistyötä yhteiskunnan eri sektoreilla. Päättäjien on otettava vastuu ja tehtävä tarvittavat toimet, jotta nuorten asunnottomuuden lisääntyminen voidaan estää. Nuorille tulee tarjota riittävästi kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja sekä matalan kynnyksen tukea arjen ja asumisen ongelmiin.
Heli Lappeteläinen
toiminnanjohtaja, Oulunseudun Nuorisoasuntoyhdistys (OsNa) ry
Suvi Maijala
OsNan asuntojen isännöitsijä