Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Nuoriso saatava töihin – hin­nal­la millä hyvänsä

Työ luo elämään rytmin ja pohjan. Työssäkäyvä ihminen on yleensä terveempi sekä fyysisesti että henkisesti kuin työtön. Usein nuoren syrjäytymistä seuraa työttömyys. Työttömyyttä taas ennestään syvenevä syrjäytyminen.

Nuoriso on saatava töihin! Se on kansanterveyden sekä nuorison itsensä takia elintärkeää. Toivon, että tulevissa aluevaltuustoissa tehdään nuorison työllisyyttä parantavia päätöksiä.

No miten aluevaltuustossa voi vaikuttaa työllisyyteen? Onko sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavalla valtuustolla keinoja vaikuttaa asiaan, sillä eikö kyse ole kuitenkin valtakunnan tasolla päätettävistä asioista?

On totta, että työllisyys- ja sosiaalipolitiikan isot linjat maalataan valtakunnan tasolla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut