Pyydän mitä nöyrimmin, että uusi hallitus tekisi seuraavan lakiehdotuksen. Jo taannoin, kymmeniä vuosia sitten, muistaakseni pari lääkärikansanedustajaa esitti, että ikääntyneet sairaat, monisairaat ja niin edelleen yli 55-vuotiaat työttömät työnhakijat päästettäisiin työkyvyttömyyseläkkeelle.
Mielestäni he, jotka kokevat, että heillä on vielä työkykyä jäljellä, saisivat jatkaa työnhakijoina. Laki tietenkin koskisi heitä, jotka tuntevat olevansa niin sairaita, ettei heistä ole enää töihin.
Loppuisi tämä iänikuinen ihmisten kiusaaminen, heitähän ei enää kelpuuteta töihin. Me olemme rasismivapaa maa, mutta meillä rehottaa edelleen ns. ikärasismi näitä ihmispoloja kohtaan.
Tällä kauniilla siirrolla nykyinen hallitus siistisi samalla työttömyyslukuja, jotka olivat tämän vuoden elokuussa noin 250 000 työtöntä. Siis yli 10 000 enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Työttömistä yli 55-vuotiaita oli noin 67 400. Heitä oli noin 400 enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. En tietenkään osaa sanoa minkä verran eläkkeelle haluavia olisi, todennäköisesti runsaasti kuitenkin.
Yli 55-vuotiaiden määrän noinkin suuri kohoaminen kertoo, että ns. ikätyöttömät eivät oikein hyvin menesty työmarkkinoilla. Kuka ottaa yli 55-vuotiaan töihin, se on hyvä kysymys.
Teuvo Blomster
Oulu