Norjan yli­voi­maa ja do­ping­ko­hu, Suo­mel­le vain yksi mitali – näistä asiois­ta See­fel­din MM-ki­sat muis­te­taan

Iivo Niskanen saavutti Suomen ainoan mitalin MM-kisoissa hiihtämällä 15 kilometrin väliaikalähdössä kolmanneksi.

1. Pronssi-Iivo

Iivo Niskanen saavutti Suomen ainoan mitalin MM-kisoissa hiihtämällä 15 kilometrin väliaikalähdössä kolmanneksi. Niskanen oli lisäksi lähellä mitalia yhdistelmäkilpailussa ja petasi Suomelle mitalimahdollisuuden viestissä.

Savolainen voidaan laskea Suomen joukkueen ainoaksi onnistujaksi Seefeldissä.

Vielä päätösmatkalla Niskanen olisi voinut kamppailla sijoituksesta kymmenen joukossa, mutta hänen silmissään ensi sunnuntain Holmenkollenin 50 kilometriä on mielenkiintoisempi kilpailu.

2. Naisten ja yhdistetyn epäonnistuminen

Naisten hiihtomaajoukkue palasi kotiin ilman arvokisamitalia ensimmäisen kerran sitten vuoden 2003 MM-kisojen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä