Kotimaanmatkailun arvellaan runsastuvan tänä kesänä, kun ulkomaille ei ole oikein asiaa. Liikkuvan turistin on oltava erityistarkkana. Kuutiomaisuutensa ja suorakaiteisuutensa takia suomalaiset taajamat muistuttavat erehdyttävästi toisiaan.
Paikkakunnalle saapujan kannattaa tarkistaa levähdyspaikan opastaulusta, mihin kuntaan on tultu. Muuten luulee olevansa kaikkialla.
Suomen rakennuskanta mullistui 60- ja 70-luvuilla. Kaupunkien ja kuntakeskuksien hirsiset myymälätilat purettiin maan tasalle varastopuoteineen. Lautaseinäiset kukkakioskit ja kahvimökit saivat lähteä.
Muutamassa vuodessa kaupparaittia reunustivat betonirunkoisen laatikkoarkkitehtuurin helmet, modernit tasaseinäiset rakennukset.