Kännykkä pirahtaa, numero näyttää suomalaiselta, ja soittaja kertoo olevansa Microsoftin asiakastuesta. Puhelun vastaanottajan tietokone on kuulemma hakkeroitu, ja tietoturva pitää hoitaa heti kuntoon. Huijarisoittaja pääsee siirtämään vastaajan tililtä parikymmentä tuhatta euroa.
"Poliisi" soittaa ja kertoo tarvitsevansa vastaanottajan pankkitunnuksia mahdollisen rikoksen estämiseksi. On kiire, ja asiakas suostuu. Tililtä lähtee 15 000 euroa.
Pankin kanssa juuri asioinut henkilö saa tekstiviestin, joka näyttää tulevan samaisesta pankista. Viestissä on pyyntö ja linkki, jonka kautta avautuu aidon näköinen pankin nettisivu.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut