Ja tapahtui niinä päivinä, että työpöydälle ilmestyi Nokia Lumia 925.
Nokia - tai nykyisin Microsoft - on yrittänyt erottautua älypuhelinmarkkinoilla hehkuttamalla kamerateknologiaansa. On megapikseleitä, Carl Zeissin linssiä, on kuvanvakainta ja herkkää kennoa, että pimeässä baarissa kuvatut räpsyt näyttäisivät hyvältä. Katsotaanpa näppituntumalta miten hyvä on hyvä kamera.
Pelkästään puhelimena Lumia 925 on hieno esine. Aivan kyllin litteä, ei liian painava, ja näyttö on kyllä makean kokoinen ja näköinen. Laite kulki mukana muutaman viikon ajan Oulun alkavassa syksyssä kuvaamista varten.
Puhelimen kirkkaalta näytöltä kaikki sillä otetut kuvat näyttävät sinänsä hyvältä, mikä onkin kamerakännykän tärkein tavoite: yleensä sillä otettuja kuvia katsotaan muista kännyköistä esimerkiksi Instagramista tai Hipstamaticista, Twitteristä tai Facebookista. Pikkukameralla otetaan pikkuruutukuvia ja sillä hyvä. Retrofiltteri kehiin ja naama keltaisenvihertäväksi.
Harvat suhtautuvat kännyköiden kameroihin vakavasti sikäli kun miettivät niitä ollenkaan. Kamerakännykät ovat nykyajan versio kertakäyttökameroista: niillä otetaan lomakuvat huolettomasti ja mahdollisimman vähällä vaivalla. Tärkeintä käyttäjän kannalta on kuvan ottamisen (ja käsittelyn ja jakamisen) hauskuus. Onko Lumia 925 siis hauska kamera?
Pro vai Smart vai mikä
Testasin aluksi Nokian omia kamerasovelluksia Nokia Pro Cam ja Nokia Smart Cam. Pro on "pro" ilmeisesti siksi, että sillä pystyy muuttamaan teknisiä asioita kuten valkotasapainoa, ISO-herkkyyttä ja suljinaikaa.
Smart Cam puolestaan on se televisiomainoksistakin tuttu sovellus, jolla voi kuvata sarjan kuvia. Sarjasta voi sitten valita esimerkiksi liikkeessä olevasta kohteesta parhaan, tai tehdä action-sarjan, jossa kohde näkyy samassa kuvassa useaan kertaan. Voi lisätä myös liike-epäterävyyttä ja siten korostaa liikettä, tai ottaa ryhmäkuvan ja valita sitten parhaat ilmeet kullekin kuvassa olevalle henkilölle.
Pro Cam on kamera siinä missä muutkin. Tähtää, tarkenna ja näppää kuva. Smart Cam ei sekään ole hassumpi, joskaan sillä ei jaksa kovin pitkään leikkiä. Mutta mitäs sitten kun kuva on näpätty, nythän siihen pitää saada jotain värivirhettä ja Polaroid-kehykset ja tehdä siitä taidetta!
Nokian puhelimessa oleva kuvaeditori Creative Studio on sinänsä aivan kelpo, mutta jotain siitä puuttuu. Se on toimiva, kliininen, säädöt ovat helppoja ja intuitiivisia, mutta kertaakaan se ei yllätä. Creative Studio on jotenkin vakava, vaikka siitä löytyykin kahdeksan eri retrohtavaa filtteriä. Siitä puuttuu ennalta-arvaamaton hupi, mikä on niin monen kuvasovelluksen ytimessä.
Tunnit kuluvat ja räpsin kuvia lounaastani, kadulta, tilaamastani lattesta. Jossain välissä huomaan, että, kuvathan pitää säilöä Microsoftin pilvipalveluun, SkyDriveen. Naps, sehän kävi helposti. Myöhemmin kirjaudun palveluun tietokoneelta ja ihmettelen, miksi kuvia on yhtäkkiä moninkertainen määrä. Jostain syystä samat kuvat ovat tallentuneet moneen kertaan pilveen.
Hipsterillä hipsteri puhelimessa
Entäs sitten ne Polaroid-kehykset? Creative Studiosta ei ole tässä asiassa apua. Mutta Nokiahan julkisti hiljan yhteistyön Hipstamaticin kanssa, joka tarjoaa oman Oggl-sovelluksensa Nokian puhelimiin. Perussofta on ilmainen tietyillä Lumia-malleilla ja Pro-version saa itselleen rahalla. Hipstamatic toimii Nokiallakin samoin kuin muissakin laitteissa: on mahdollisuus valita “linssejä” ja “filmi”, joilla omiin kuviin saa uutta ilmettä.
Ogglin perusversio tuntuu vain kovin kepoiselta viiden linssin ja viiden filmin valikoimmallaan. Hipstamaticin some-puoli sen sijaan on kohdallaan, eli kuvien jakaminen muille ja muiden käyttäjien seuraaminen käy helposti. Alkaahan tähän tulla elämää.
Ja onhan puhelimelle kuitenkin saatavissa useita muita kamerasovelluksia. Nokia Storeen tutkimaan. Ahaa, täällä on Nokian oma Sophielens. Sophielens on sekin osin ilmainen ja osin maksullinen eli tietyt filtterit tulevat softan mukana ja toiset joutuu ostamaan. Ilmaisfiltterit eivät tarjoa tässä vaiheessa juuri mitään uutta, ja missä ovat Polaroid-kehykset, kysyn?
No lopulta. Nokia Storesta löytyy ulkopuolisen kehittäjän DevRain Solutionsin tekemä ja ilmainen Lomogram, joka vihdoin antaa tarjolle kymmeniä filttereitä, kymmeniä valoefektejä eli tästä saa sitä rantua kuvaan ja viitisenkymmentä kuvanreunusta: myös Polaroidin. Eipä vissiin!
Viileä ja vakava kamerakännykkä
Onko Lumia 925 sitten hyvä kamera? Onhan se. Nokia on saanut puristettua pienenpienestä linssistä ja pienenpienestä kennosta irti paljon. Ironistahan on se, että Nokian kamerateknologia pyrkii koko ajan mahdollisimman tarkan ja terävän kuvan ottamiseen, minkä sitten hipsteri kuitenkin haluaa töhriä “filminaarmuilla”, värivirheillä ja kaiken maailman tilt-shift -sutulla.
Jotenkin silti odottaisi, että myös kuvan käsitteleminen ja jakaminen olisi jo pelkällä Creative Studiolla niin kiehtovaa, että muuta ei juuri kaipaisi. Lumia 925 on viileä ja vakava kamera, johon kuvaamisen hauskuutta pitää erikseen etsiä. Mutta kyllä silläkin saa retrokehykset ja kellertävän naaman.