Lähtöaulan puulevyt aaltoilevat pään päällä niin, että tuntuu kuin olisi lentoon lähdössä. Matalimmissa kohdissa pitkä ihminen ylettyy koskemaan kuusesta tehtyä kattoa, mutta keskeltä se nousee korkeuksiin.
Kauneus, seikkailun tunne, romantiikka ja kokemuksellisuus olivat pääarkkitehti Juho Grönholmin mielessä, kun hän suunnitteli Helsinki-Vantaan lentoaseman uutta terminaalia. ALA-arkkitehtitoimisto on suunnitellut myös Helsingin Oodi-kirjaston.
Finavian johtaja Henri Hansson puolestaan mainitsee saavutettavuuden yhtenä tärkeimmistä kriteereistä. Hansson vastaa tekniikasta, vastuullisuudesta ja turvallisuudesta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut