Näin va­rau­dut luon­nos­ta tart­tu­viin tau­tei­hin – ­Tun­net­tua tut­ki­jaa huo­les­tut­taa myy­rä­tau­ti, joka on le­viä­mäs­sä Suomeen

Tähän aikaan vuodesta myyräkuumetta tartuttavia eläimiä on eniten.

Heikki Henttonen tuntee zoonoosit eli tartuntataudit, joiden aiheuttajat voivat siirtyä eläimistä ihmisiin ja päinvastoin.
Heikki Henttonen tuntee zoonoosit eli tartuntataudit, joiden aiheuttajat voivat siirtyä eläimistä ihmisiin ja päinvastoin.
Kuva: Vesa Joensuu / Arkisto

Hype nousee milloin mistäkin ja lyö yleensä yli äyräidensä.

Tätä mieltä zoonooseista on Heikki Henttonen, metsäeläintieteen emeritusprofessori ja julkisuudesta tuttu muun muassa myyrä- ja myyrätautitutkijana.

Myyrät liittyvätkin moniin zoonooseihin eli tartuntatauteihin, joiden aiheuttajat voivat siirtyä eläimistä ihmisiin ja päinvastoin.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä