Näin Oulusta ja muualta Suo­mes­ta muut­ta­neet jou­tui­vat etnisen puh­dis­tuk­sen uh­reik­si Muur­man­nis­sa

Pohjois-Suomesta lähti runsaasti lestadiolaistaustaisia kalastajiksi Muurmannin rannikolle. Tutkijan uudet tiedot viittaavat siihen, että uskonto vaikutti taustalla vielä Stalinin vainojen aikaan. Koko kalastajakylä tuhottiin.

Eräänä talvisodan jälkeisenä kevätpäivänä alihankkijat tulivat Valkeakivelle ja pakottivat noin sata Kuolan vuonon kylän asukasta nousemaan junanvaunuihin. Määränpää tuntematon, todennäköisesti Neuvosto-Karjala noin 1200 kilometrin päässä.

Väkeä liikkeelle hoputtavat miehet paiskivat aliurakkaa Neuvostoliiton sisäasiainkansankomissariaatille NKVD:lle. Komissariaatti oli saanut Josif Stalinilta tehtävän tehdä rajaseuduilla etninen puhdistus.

Valtioterroria oli kestänyt nelisen vuotta ja nyt sen tappokone iski täydellä tehollaan Kuolaan. Moskovasta oli tullut kiintiö pidätettävistä ja teloitettavista. Parituhatta ihmistä piti haalia kasaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä