Kolumni

Näin län­si­mai­nen ih­mis­oi­keus­ak­ti­vis­ti se­lit­tää ira­ni­lai­sel­le va­paus­tais­te­li­jal­le, ettei val­lan­ku­mous ole to­del­li­nen

Maailmassa on tällä hetkellä meneillään monia kummallisia asioita. Yksi niistä on Iranin vallankumouksen esiin nostama länsimaisen vasemmiston hämmennys siitä, kenen ihmisoikeuksien puolesta taistellaan ja kenen ei.

Katselen siis voimattomana vierestä, kun somessa vaikuttava "ihmisoikeusaktivisti" selittää iranilaiselle ystävälleni, mistä Iranin kansan jättimäisissä mielenosoituksissa on kyse.

Viha Yhdysvaltoja ja Israelia kohtaan sokaisee tämän Palestiinan vapautta vaativan somesoturin niin vakavasti, että hän hiljaa hyväksyy iranilaisten massateurastukset kaduilla.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut