Kolumni

Muutama tonni siitä ilosta että saa hyvää vettä

Vanha totuushan on, että mitään hyvää ei saa ilmaiseksi.

Tuore kunnallisveroprosenttivertailu osoittaa, että Raahessa saa maksaa 2 837 euroa enemmän kunnallisveroa siitä ilosta, että saa asua Raahessa eikä Helsingissä. Ja 923 euroa siitä ilosta, ettei asu Oulussa.

Ensimmäiseksi mieleen tulee, että melkein kolme tonnia – on se paljon! Mitä kaikkea sitä kolmella tonnilla saisikaan? Käytetyn auton tai kaksi? Sähköpolkupyörän? Ison kestopuuterassin! Jonkun hienon rotukoiran, kuten pomerianin, tai vaikkapa kaksi collieta?

Ja toiseksi ajattelee, että eipä ole ihme, että ne sieltä Helsingistä pyrähtelevät (lue: pyrähtelivät) ulkomaanmatkoille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut