Mus­ta­naa­miol­le luola pi­pa­ri­tai­ki­nas­ta

Ylva Norman & Eva Grane, Piparkakkutalot, Ateena 2005Piparkakkutalon rakentaminen jouluksi on monien haaveena, mutta harva uskaltaa ryhtyä

_
_

Ylva Norman & Eva Grane, Piparkakkutalot, Ateena 2005

Piparkakkutalon rakentaminen jouluksi on monien haaveena, mutta harva uskaltaa ryhtyä yksinkertaista mökkiä suurempiin tekoihin. Tässä kirjassa on neuvot, miten tehdä jouluseimi, aitta, mustanaamion luola, majakka, kirkko ja monia muita rakennuksia. Omaa mielikuvitusta käyttäen voi sitten täydentää mökin tai talon ympäristöä.

Piparkakkutalon onnistumisen perusta on hyvä rakennusaine, piparkakkutaikina, joka ei saa olla liian mureaa, ettei talo hajoa ennenaikaisesti. Talon pitää myös levittää ympärilleen houkuttelevaa tuoksua ja maistuakin vielä hyvältä. Kirjassa on annettu tällaisen taikinan ohje. Käytännössäkin se toimii, mikä testattiin jo kotona soman Pikku Ullan leikkimökin teossa.

Parasta tässä kirjassa on, että kaikki talojen osat ovat oikeassa mittakaavassa, joten ne on helppo jäljentää esimerkiksi voipaperille. Myös ohjeet ovat yksityiskohtaiset.

Peerit Tähtinen

Ilmoita asiavirheestä