Rakentaminen: Poh­jan­tien varteen kaa­vail­laan 60-met­ris­tä tor­ni­ta­loa

Oulun oikeustalo: Oulun uuden oi­keus­ta­lon ves­sas­ta kuu­lu­nut ku­mah­dus johti siihen, että kaikki wc-ti­lat pitää tar­kis­taa

Jääkiekko: Kärpät on noussut maan joh­ta­vak­si maa­li­vah­ti­kas­vat­ta­mok­si Roope Kois­ti­sen an­sios­ta

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Kolumni
Tilaajille

Mun vä­li­vuo­si – Jos opis­ke­lu­paik­ka jäi saa­mat­ta

Elämä jatkuu, ja etenet sinne minne haluatkin, vaikka toivotun koulun uksi ei vielä avautuisikaan, Tytti Määttä neuvoo.


Keväällä 1999 valmistuin ylioppilaaksi Vaalan lukiosta. Olin kirjoitusten jälkeen kevään autellut vanhempien maatilalla ja lukenut yliopiston pääsykokeisiin. Tuolloin oli myös pakollinen haku ammattikorkeakouluun. Kävin pääsykokeissakin ja sain paikan, jota en kuitenkaan ottanut vastaan. Sen sijaan Turun yliopistoon ovet eivät auenneet vaan jään niukin naukin ulkopuolelle.

Olin hakenut lukemaan valtiotieteitä pääaineena poliittinen historia. Pääsykokeessa piti valita kaksi ainetta. Minä luin poliittista historiaa ja valtio-oppia. Kirjat ovat edelleen tallessa hyvin luettuina. Muistelen, että valtio-oppia otettiin lukemaan 22 opiskelijaa ja poliittista historiaa 18.

Olin tietysti valtavan pettynyt etten tullut valituksi.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.