Juhani Koskela. Rakennuspäällikkö Juhani Koskela kuoli 15. marraskuuta 2025. Hän oli 89-vuotias, syntynyt Kiimingissä 12. heinäkuuta 1936.
Lapsena ja nuorena Koskela asui Kiimingin Ponnonmäellä, joka säilyi hänelle koko elämän ajan tärkeänä paikkana. Lapsuusvuosiin mahtui iloa ja vastuuta: perheen äiti kuoli Juhanin ollessa vasta 13-vuotias, ja hän kasvoi isänsä ja neljän sisaruksensa kanssa. Varhainen vastuu kehitti Koskelasta päämäärätietoisen, harkitsevan ja toiset huomioivan ihmisen. Jo nuorena hän otti vastaan oman pitäjän urheiluseuran Vesaisten Poikien puheenjohtajuuden.
Koskela löysi elämänkumppaninsa Kyllikin Kiimingistä ja he avioituivat 1959. He saivat neljä lasta, kuusi lastenlasta ja viisi lastenlastenlasta. Viime Tapaninpäivänä saimme viettää ukin ja mummin 65-vuotishääpäivää.
Koskela lähti opiskelemaan Tampereelle ja valmistui 1962 rakennusinsinööriksi. Samana vuonna Koskela aloitti ammattiuransa Oulun piirirakennustoimistossa, ja hän eteni arvostetuksi rakennuspäälliköksi. Hänen vastuullaan oli valtion kiinteistökohteiden rakennuttaminen ja peruskorjaustyöt Oulun läänin alueella.
Työyhteisössä ja yhteistyökumppaneiden keskuudessa Koskela tunnettiin rauhallisena, tarkkana ja oikeudenmukaisena ammattilaisena, joka piti lupauksensa ja kantoi vastuunsa. Hän jäi eläkkeelle 1995.
Koskela oli vahvasti sitoutunut kotikuntaansa Kiiminkiin. Hän toimi kuusi vaalikautta kunnanvaltuutettuna vuosina 1977–2000, ja vaikutti myös merkittävissä tehtävissä kunnanhallituksen puheenjohtajistossa sekä lukuisissa lautakunnissa. Hän oli mukana myös monissa muissa luottamustoimissa: Kiimingin kirkkovaltuustossa, Oulun Osuuspankin hallintoneuvostossa, Arinan edustajistossa sekä useiden rakennustoimikuntien puheenjohtajana.
Järjestötoiminta oli Koskelalle tärkeää. Hän oli aktiivinen muun muassa Lions-järjestössä, Oulun insinööreissä, Insinööriliitossa, RIA:ssa ja Oulun maanpuolustusyhdistyksessä. Työnsä sekä luottamus- ja harrastustoimintansa kautta hän sai lukuisia kunniamerkkejä ja huomionosoituksia.
Myös vapaa-aikanaan Koskela rakensi. Hän rakensi ensimmäisen mökin 1967 ja myöhemmin omakotitalon ja uuden rantamökin 1974 Kiiminkijoen varteen. Tästä mökistä tuli perheen sydänpaikka erityisesti eläkkeellä, jolloin Juhani ja Kyllikki viettivät siellä kesät puuhastellen ja pihatöitä tehden sekä vieraita kestiten.
Koskelan harrastuksiin kuuluivat myös matkailu ja karavaanielämä. 1970–1990-luvuilla hän teki perheensä kanssa lukuisia matkoja Suomessa ja ulkomailla. Erityisen rakkaita olivat jokatalviset reissut Pallakselle sekä useat Euroopan matkat, joiden erikoisimpana muistona voidaan pitää asuntovaunun vetämistä Riemukaarella Pariisin keskustassa.
Eläkkeellä Koskela seurasi tarkasti yhteiskunnallisia asioita; katsoi ja kuunteli päivittäin "kaikki uutiset" ja osallistui seniorikerhon toimintaan. Hän oli herrasmies viimeiseen asti – kohtelias, harkitseva ja elämäntapansa mukaisesti vanhoja käyttäytymissääntöjä kunnioittava.
Erityisen tärkeää Juhanille oli ukin rooli. Hän auttoi lapsia ja lapsenlapsia sekä osoitti rakkautta ja huolenpitoa monella tapaa. Ukin ja mummin luo oli aina mukava mennä.