Anneli Kiiskinen. Opettaja, opinto-ohjaaja Anneli "Anu" Kiiskinen (o.s. Havu) kuoli vakavaan sairauteen Oulussa 12.11.2025. Hän oli syntynyt 19.12.1946 Leppävirralla.
Valmistuttuaan ylioppilaaksi Anu jatkoi opintojaan Jyväskylän yliopistossa suorittaen liikuntatieteen kandidaatin tutkinnon. Työuransa hän aloitti Kisakeskuksen urheiluopistolla miehensä Pentin kanssa opiston toiminnan kehittäjänä ja opettajana.
Ura jatkui Oulun kauppaoppilaitoksen (myöhemmin OSAOn liiketalouden yksikkö) innostavana, oppilaansa lämpimästi kohtaavana liikunnan- ja terveystiedon opettajana ja opinto-ohjaajana. Kiiskisen erinomaiset vuorovaikutustaidot ja empaattinen asenne läheisiin näkyivät selkeästi hänen työssään.
Liikunta oli merkittävässä osassa Kiiskisen elämässä. Vuosikymmenten ajan Kiiskinen vaikutti vahvasti Oulun Tarmossa koreografina, valmentajana ja tuomarina niin rytmisessä kuin joukkuevoimistelussa. Toiminta TUL:ssa sekä valtakunnan että piirin tasolla oli huomattavaa.
Hänen toimintansa jatkui vuosikymmenien ajan 1970-luvun lopusta lähtien painottuen valtakunnan tasolle. Molemmilla tasoilla hän toimi mm. naistoimikuntien puheenjohtajana ja valmentaja- ja tuomarikoulutusten kehittäjänä. Myös kansainväliset voimistelukentät tulivat Kiiskiselle tutuiksi.
Hän toimi useissa kansainvälisissä voimistelukisoissa sekä tuomarina että Suomen delegaatioiden johtajana. Oulun voimisteluyhteisö muistaa Anun Ouluun lanseeraamat ja ohjaamat Jane Fonda -konseptin aerobic- jumpat, jotka aikoinaan 1980-luvulla olivat kuuminta hottia. Kiiskisen ohjaamille aerobic-tunneille oli innokkaita tulokkaita jonoksi asti.
Kiiskinen oli keskeisesti mukana TUL:n naisvoimistelun ja rytmisen kilpavoimistelun, Suomen Naisten Liikuntakasvatusliiton ja Finlands Gymnastik Föreningin yhdentymisneuvotteluissa . Neuvottelujen tuloksena syntyi Svoli (1994), jonka hallitukseen Kiiskinen valittiin TUL:n edustajana. Tunnustuksena liikuntakulttuurin ja urheilun hyväksi tekemästään työstään Kiiskinen sai useita tunnustuksia, joista merkittävin oli tasavallan presidentin myöntämä Suomen Ritarikunnan ansioristi.
Keskeiset arvot Kiiskisen toiminnassa olivat ihmislähtöisyys ja yhteisöllisyys. Rauhan työ oli hänelle sydämen asia. Kiiskinen oli aktiivinen ja sinnikäs yhteiskunnallinen vaikuttaja. Oulun kaupunginvaltuuston ja -hallituksen jäsenenä vasemmistoliiton edustajana hän toimi vuosien 1985–2004 aikana hoitaen mm. hallituksen varapuheenjohtajan tehtävää.
Anulta löytyi aina aikaa ja halua ihmisten kuunteluun ja heidän auttamiseen.Suomi–Venäjä-seuran toiminnassa Kiiskinen oli mukana sekä valtakunnan ja että Pohjois-Suomen piirin tasolla toimien sen puheenjohtajana v. 2000–2014.
Kiiskinen viihtyi luonnossa. Erityisesti Lappi ja Peera-tunturin maisemat olivat hänelle rakkaita. Niissä maisemissa hän rentoutui perheensä kanssa. Peeralta löytyi hyvät hillamaastot ja mahdollisuus mieluisaan puuhaan, lintujen tarkkailuun. Kiiskisen vetämillä vaellusretkillä ystävät pääsivät tutustumaan Lapin tunturimaisemiin. Anun harrastuksena miehensä kanssa oli myös palstaviljely luomuperiaatteella.
Iloisuudellaan, positiivisuudellaan ja loistavalla huumorintajullaan Kiiskinen levitti hyvää mieltä ympärilleen. Monet hänen tilannetajuiset, nasevat ja hauskat sutkauksensa ovat jääneet pysyvästi ystävien mieleen. Tätä kaikkea jäimme syvästi kaipaamaan.
Kirjoittajat ovat Anneli Kiiskisen läheiset ystävät.