Tilaajille

Mu­hok­sel­la voi nyt tankata lä­hi­ti­lan bio­kaa­sua – "Hen­ki­löau­tot­kin ovat ter­ve­tul­lei­ta"

Viskaalin biokaasulaitoksen tuottamaa paineistettua kaasua voi tankata SEO:n operoimalta tankkausasemalta laitoksen yhteydessä.

Viskaalin biokaasulaitos ja Viskaalin tilan isäntä Heikki Räinä kuvattuna viime marraskuussa. /Arkistokuva
Viskaalin biokaasulaitos ja Viskaalin tilan isäntä Heikki Räinä kuvattuna viime marraskuussa. /Arkistokuva
Kuva: Mikko Halvari

Viskaalin biokaasulaitos on nyt valmis. Yritys sai luvan tuottamansa kaasun myyntiin viime viikolla. Muhoksella sijaitsevan laitoksen yhteydessä on SEO:n operoima tankkausasema, joka on tarkoitettu ennen kaikkea keskiraskaalle liikenteelle.

– Henkilöautotkin ovat tervetulleita tankkaamaan, kunhan varautuvat siihen, että tankkaus tapahtuu maatilaympäristössä, missä esimerkiksi tiet voivat olla huonommassa kunnossa ja missä liikkuu isoja työkoneita, Viskaalin Ekokylä Oy:n hallintopäällikkö Olavi Tuikka kertoo tiedotteessa.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat, podcastit, videot ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä