MTV: Ulvilan murha otetaan uu­del­leen tut­kin­taan – KRP:llä "au­to­las­til­li­sen verran ma­te­riaa­lia"

Poliisilla ei ole epäiltyjä. Hovioikeus vapautti Jukka S. Lahden puolison Anneli Auerin kahdesti murhasyytteistä.

Helsinki
KRP ottaa vuonna 2006 tapahtuneen Ulvilan murhan uudelleen tutkintaan. Kuvassa Porin poliisi tutkimassa rikospaikkaa surman tapahtuman jälkeen.
KRP ottaa vuonna 2006 tapahtuneen Ulvilan murhan uudelleen tutkintaan. Kuvassa Porin poliisi tutkimassa rikospaikkaa surman tapahtuman jälkeen.
Kuva: Martti Larikka / Lehtikuva

MTV:n uutiset kertoo, että Ulvilan murha otetaan uudelleen tutkintaan. Vuonna 2006 tapahtunut murha on siirretty Lounais-Suomen poliisilta keskusrikospoliisin (KRP) tutkittavaksi.

Jukka S. Lahden murhasta epäiltiin Lahden vaimoa Anneli Aueria. Auer tuomittiin murhasta kahdesti käräjäoikeudessa, mutta hovioikeus vapautti hänet kummallakin kerralla.

Tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Olli Töyräs KRP:stä kertoo MTV:n uutisille, että murhasta on kertynyt autolastillisen verran asiakirjamateriaalia.

– Meidän virkavelvollisuutemme on tutustua aineistoon ja arvioida, onko suoritettavissa mahdollisia, realistia ja tarkoituksenmukaisia esitutkintatoimenpiteitä. Jos asiassa ilmenee jotain uutta, tarkennettavaa tai varmistettavaa, me teemme sen. Tiedän jo nyt, että on muutama asia, joita pyydän varmistamaan heti pyhien jälkeen, Töyräs sanoo.

MTV:n uutisten mukaan poliisilla ei ole tällä hetkellä epäiltyjä henkirikokseen. KRP tutkii sekä Anneli Auerin että ulkopuolisen tekijän mahdollista osuutta asiaan.

– Kaikki mahdollisuudet pidetään avoimina, Töyräs sanoo.

Ilmoita asiavirheestä