Kolumni
Tilaajille

Moni jakaa ar­vok­kaim­man omai­suu­ten­sa naa­pu­rin kanssa, mutta ta­lo­yh­tiön hal­li­tus ei kiin­nos­ta

Kansakuntamme mittavin omaisuus on kiinni seinissä, ja usein vieläpä naapurin kanssa yhteisissä. Asunto-osakeyhtiön osakkaina me käytännössä omistamme palan yhteisestä yhtiöstä.

Kun katsoo ympärilleen yhtiökokouksissa, ei aina uskoisi, että ollaan suomalaisten arvokkaimman omaisuuden äärellä. Yllättävän harvalukuiset ovat rivit.

Miksi yhtiökokoukseen sitten kannattaisi osallistua? No vaikuttamisen vuoksi tietenkin! Toisin kuin pörssiyhtiöitä, asunto-osakeyhtiöitä johtavat Teppo ja Teija Tavikset. Heidän intressinsä saattavat poiketa paljonkin omistasi. Pahimmassa tapauksessa päättämättömyys voi luisuttaa taloyhtiötä korjausvelkakierteeseen.

Suosittelen tutustumaan tilinpäätökseen ja hallituksen laatimaan talousarvioon etukäteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €