Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Monet asiat syn­kis­tä­vät Suomea

Suomi on maailman onnellisin maa? Kauanko, se nähdään, sillä monet asiat synkistävät Suomea, eteenkin pohjoista.

Suomen suurin hintavaikuttaja kulutushintoihin ja inflaatioon on energian hinta ja sen verotus. Pakostakin joudumme käyttämään energiaa eniten Euroopassa, ja sen verotuskin on Euroopan korkeinta. Mistä tämä johtuu, vanhoista tavoista ja ylellisyyden verotuksesta?

Viimeksi sähkön hintaan tulee 50 prosentin hyvitys yli 100 euron jälkeen, ja sen suurin edunsaaja on sähköautoilu kotilatauksessa. Sähköveron alennus 24 prosentista kymmeneen prosenttiin on myös vaikutukseltaan samansuuntainen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut