Kolumni

Monen ki­sa­muis­to on ke­sä­mö­kil­lä mus­ta­val­ko­ruu­dul­ta kat­sot­tu ottelu

Suomessa on yli puoli miljoonaa kesämökkiä. Rannoilla, metsissä, niemissä ja notkoissa, niin niitä on ympäri laajaa maata.

Kun puhutaan tällä vuosituhannella rakennetuista mökeistä, sana alkaa olla harhaanjohtava ja vanhentunut. Modernilla ihmisellä on vapaa-ajan asunto, josta löytyy pelit ja pensselit. On täyden palvelun keittiö, lämmitysjärjestelmä viimeisen päälle, makuutilat kuin lukaalissa sekä tietenkin kaukosäädin, jolla ohjata kotiteatteria.

Alustusta seuraa dramaattinen ja ennenkuulumaton lause:

Toista se oli ennen.

Kaksi kolmasosaa Suomen käytössä olevista kesämökeistä on rakennettu ennen 1990-lukua.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut