Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mo­nel­lais­ta aja­tel­ta­vaa – puu­tiai­nen, en oo sem­mos­ta lintua el­läin­ki­ri­jas­ta löytäny

Muutamia silimäätekeviä tuli vastaan, mutta en ollu tuntevinnaan, ku ei nekkään mua tunne. Ku en tiijä puhheeaiheita heijän kans. En ossaa aanailla mistä niijen kans puhus.

Aattelin, että on jonninjoutavaa ja yhtä tyhyjän kans alakaa rehvastelemaan heijän kansa. Ei oo rääpyä meikäläisellä äimistellä kaikkia mitä aattelee. Joutuu pian tikun nokkaan jos päntiönnään on jotaki mieltä. Pian on ittekki alakynnesä.

Kaiki aijoin en ymmärrä höykäsen pölläystä niitä, jotka spekuleeraa mitä pitkäkyntisille pitäs tehä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut