Mod­ri­cin komea maali toi Kroa­tial­le voiton Tur­kis­ta

Real Madridin keskikenttätaituri Luka Modric oli pääosassa, kun Suomen tulevat MM-karsintavastustajat Kroatia ja Turkki aloittivat jalkapallon...

Real Madridin keskikenttätaituri Luka Modric oli pääosassa, kun Suomen tulevat MM-karsintavastustajat Kroatia ja Turkki aloittivat jalkapallon EM-lopputurnauksensa. Pariisin Parc des Princes -stadionilla pelattu D-alkulohkon avausottelu päättyi Kroatian 1-0-voittoon Modricin maalilla.

Kroatia hallitsi peliä ja sai toisella puoliajalla pallon kahdesti maalipuihin. Modricin hieno volley-veto 41. minuutilla jäi kuitenkin ottelun ainoaksi osumaksi.

- Alkulohkomme on kisojen vaikein, kun mukana on Espanjakin, joten saimme täydellisen alun kolmen pisteen myötä, Barcelonan keskikenttämies Ivan Rakitic painotti avausvoiton tärkeyttä.

Kroatian valmentaja Ante Cacic hehkutti Modricin "maagista" maalia.

- Ottelu oli yksi hänen parhaistaan maajoukkueessa. Hän oli johtajamme ja teki maagisen, lopulta ottelun ainoaksi jääneen maalin. Tarvitsemme Lukaa tuollaisessa vireessä. Koko joukkue on parempi ja aggressiivisempi, kun hän pelaa noin, Cacic suitsutti.

Turnausjärjestäjille harmaita hiuksia toi kentälle rynnännyt fani, joka ehti onnittelemaan maalintekijää. Myös Kroatian fanipäädyn soihdut varmasti nolostuttivat turvallisuudesta vastaavia.

Lohkon muut joukkueet Espanja ja Tshekki kohtaavat maanantaina. Lohkon toisella kierroksella ensi perjantaina pelataan ottelut Tshekki-Kroatia ja Espanja-Turkki.

Suomi kohtaa syksyllä alkavissa MM-karsinnoissa Kroatian ensimmäisessä kotiottelussaan 9. lokakuuta. Turkin Suomi saa ensimmäisen kerran vastaansa vieraissa 24. maaliskuuta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä