Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Mo­der­nil­le met­sä­mars­sil­le – repivä met­sä­kes­kus­te­lu kaipaa yk­si­tyis­met­sän­omis­tuk­sen kun­nian­pa­lau­tus­ta

Kesällä 1950 järjestettiin valtakunnallinen Metsämarssi. Metsänhoito- ja metsänparannustöiden toteuttamiseen laskettiin osallistuneen kesäkuisen kampanjaviikon aikana lähes puoli miljoonaa suomalaista.

Metsämarssin tarkoituksena oli sodanajan pakkohakkuiden jälkeen saada metsien hoitaminen kansalaishyveeksi. Sotakorvauksia maksavalle Suomelle metsien tuottama talous- ja työllisyysvaikutus olivat elintärkeitä.

Metsämarssin tavoitteissa on onnistuttu. Vuotuinen metsien kasvu on kaksinkertaistunut ja keskimääräisellä metsämaan hehtaarilla on nyt runkopuuta lähes 40 kuutiometriä enemmän puuta kuin metsämarssin aikaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa