Taivaan ilmiöt: Oulun tai­vaal­la nähtiin ai­nut­laa­tui­nen va­loil­miö – asian­tun­ti­ja kertoo, mistä oli kyse

Kolumni: Aika kultaa muistot – 1980-lu­kua on pidetty aikana, jolloin olot Suo­mes­sa olivat par­haim­mil­laan

Luitko jo tämän: Kaak­ku­riin ra­ken­tuu muun muassa Rusta ja Stadium Outlet

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

MMM: Suden kan­nan­hoi­dol­li­nen met­säs­tys voidaan aloit­taa ke­vät­tal­vel­la – suo­tui­sa suo­je­lu­ta­so mää­ri­tel­tiin Ruotsin malliin

Maa- ja metsätalousministeriön (MMM) mukaan suden kannanhoidollinen metsästys voidaan aloittaa kevättalvena 2022.

Maa- ja metsätalousministeriön (MMM) mukaan suden kannanhoidollinen metsästys voidaan aloittaa  kevättalvena 2022.

Ministeriö on korjannut lausunnoilla olevaa asetusmuistiota suden kannanhoidollisesta metsästyksestä. Asetuksessa esitetty metsästyskiintiö ja sen rajaus vain neljään laumaan ei tule heikentämään susikannan suotuisan suojelutason säilyttämistä.

Muistion pohjana käytetyt laskelmat olivat virheelliset Luonnonvarakeskuksen (Luke)  ohjelmointivirheen vuoksi.

Ohjelmointivirhe ei vaikuttanut pienimmän elinvoimaisen susikannan määrittelyyn. Sen vuoksi maa- ja metsätalousministeriö päätti hyödyntää samaa toimintamallia, jota Ruotsissa on sovellettu suotuisan suojelutason määrittelyyn. Sen perusteella susikannan suotuisa suojelutaso on kaksi kertaa pienin elinvoimainen populaatio.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.