Mitä ul­ko­maa­lai­set meistä ajat­te­le­vat? Suomi on fan­tas­ti­nen maa myös eng­lan­nin­kie­li­sen toi­mit­ta­jan mie­les­tä – mutta parasta täällä ei olekaan kou­lu­tus

Skotlantilainen journalisti David Mac Dougall on erikoistunut kertomaan Suomesta uutisia, joita maakuvan mainostajat eivät mainitse. Hän ei allekirjoita ajatusta, että kaikki täällä olisi täydellistä.


David Mac Dougall kehuu nyky-Suomen päättäjien ja ihmisten valmiutta antaa haastatteluja englanniksi. – Poliitikot tuntuvat miettivän vastauksiaan tarkemmin puhuessaan englantia. Suomeksi tulee helpommin valmis vastaus.
David Mac Dougall kehuu nyky-Suomen päättäjien ja ihmisten valmiutta antaa haastatteluja englanniksi. – Poliitikot tuntuvat miettivän vastauksiaan tarkemmin puhuessaan englantia. Suomeksi tulee helpommin valmis vastaus.
Kuva: Arttu Laitala

Miltä Suomi näyttää englanninkielisten Suomi-uutisten lukijan silmin? Entä tekijän?

Skottitoimittaja David Mac Dougall on seurannut suomalaista yhteiskuntaa aitiopaikalta yli kahden vuosikymmenen ajan.

Englanninkielisen News Now Finland -uutissivuston perustaja saapui ensimmäisen kerran Suomeen nuorena brittidiplomaattina vuonna 1995 ja seuraavan kerran uutistoimisto AP:n toimittajana vuonna 2011.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä