Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mitä on pe­rus­suo­ma­lais­ten Yle-vai­non takana?

Mielipidetekstin kirjoittaja huomauttaa, että Yle pitää huolen siitä ettei valehtelusta tule totta Suomessa. Yleisradion liput liehuvat Helsingin Pasilassa.
Mielipidetekstin kirjoittaja huomauttaa, että Yle pitää huolen siitä ettei valehtelusta tule totta Suomessa. Yleisradion liput liehuvat Helsingin Pasilassa.
Kuva: Emmi Korhonen/Lehtikuva

Onko tarkoitus ajaa Suomen poliittinen järjestelmä samaan tilaan kuin USA:ssa, jossa ollaan ajautumassa poliittiseen kaaokseen?

Pääsyy on yhteisen luotettavan tiedonvälityksen puuttuminen. Seurataan enimmäkseen oman aatesuunnan tiedotusvälineitä ja näin valehtelusta on tullut totuus. USA on suistunut maaksi, jossa on vaarana sisäiset levottomuudet.

Kansa on aseistettu sarjatuliasein, ja nyt jo kuolee USA:ssa noin 20 000 ihmistä väkivallan seurauksena vuosittain. Pitkät perinteet USA:ssa presidenttien ja ehdokkaiden ampumisesta jatkuvat.

Trumpin henki oli niin sanotusti hiuskarvan varassa. Kun Trumpin omat kanavat retostelevat tätä tapausta,  niin tulee semmoinen keitos, joka saattaa kiehua yli.

Suomessa suhteellinen vaalitapa takaa monipuoluejärjestelmän ja Yle pitää huolen siitä ettei valehtelusta tule totta.

Jos USA olisi joku pieni valtio Etelä-Amerikassa niin naurettaisiin oikein ääneen asetelmasta. Presidentinvaaleista vastakkain ovat hauras horiseva vanhus ja toinen rikossyytteissä kiemurteleva valehteleva, melkein yhtä vanha.

Jos minua 82-vuotiasta kysyttäisiin valtuustoehdokkaaksi, sanoisin "otan osaa" ja nauraisin vedet silmissä.

Suomessa oli vastakkain kaksi järkevää ehdokasta Pekka Haavisto ja Alexander Stubb. Ilman sarvia ja hampaita, Haavisto olisi voittanut, jos hänellä olisi ollut aviovaimo. Mutta ei kannata ripotella tuhkaa päälleen, saimme riittävän hyvän presidentin.

Mitä Ylen kalleuteen tulee, niin meidän taloudessa maksetaan Yle-veroa 230 euroa vuodessa ja katsotaan Ylen kanavia joka päivä tuntitolkulla. Lisäksi maksetaan kahdesta kerran viikossa ilmestyvästä paikallisesta digilehdestä 180 euroa ja KU-digilehdestä 59 euroa, yhteensä 239 euroa vuodessa.

Vapaa lehdistö on yksi demokratian kivijaloista. Jos joutuisimme esimerkiksi urheilun ostamaan kaupallisten kanavien kautta, se vasta kalliiksi tulisi. Joutuisimme ostamaan katselukortteja kuukausittain. Me eläkeläiset olisimme niin sanotusti kusessa. Saisimme unohtaa urheilun, sillä hyvä kun saamme jotenkin hallittua nykyaikaista TV:tä.

Me kuluttajat maksamme myös mainoksilla elävät TV-kanavat. Ei se Ylen vika ole, jos puolueiden edustajat töppäilevät ja ne julkistetaan. Sellainen ajattelu, että töppäilyn pitäisi olla tasapuolista kaikissa puolueissa, ei saa ainakaan minulta kannatusta.

Kalle Lehtonen

Jääli