Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mitä enemmän ko­ti­mai­sia, uusilla tek­no­lo­gioil­la tuo­tet­tu­ja polt­toai­nei­ta saadaan ja­ke­luun, sitä vä­hem­män ben­sa­pum­puil­la ollaan maail­man­mark­ki­noi­den hei­lu­tel­ta­va­na

Olli Immonen (ps.) kirjoitti Kalevassa (10.3.), kuinka hallituksen tulisi lopettaa yksityisautoilun kurittaminen. Kysymykseksi jää, mitä Immonen tarkoittaa, kun kolumnista ei löydy faktoihin perustuvia väitteitä tälle ”kuritukselle”.

Immonen kirjoittaa kuinka ”elinkustannukset ovat nousseet polttoaineiden ja lämmityspolttoöljyn hinnan nousun myötä”. Moottoribensiinin, dieselöljyn ja polttoöljyn kuluttajahinnat tippuivat tilastokeskuksen mukaan vuonna 2020 edullisemmiksi kuin kymmeneen vuoteen.

Eniten pumppuhintoihin vaikuttaa öljyn maailmanmarkkinahinta, jonka heilunnasta suuntaan tai toiseen ei voi syyttää tai kiittää Suomen hallitusta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut