Mi­nis­te­ri Ohisalo kri­ti­soi Met­sä­hal­li­tus­ta Aa­lis­tun­tu­rin alueen hak­kuis­ta – "Toi­von, että Met­sä­hal­li­tuk­ses­sa ym­mär­re­tään alueen arvo"

Metsäliike pysäytti hakkuut Aalistunturin eteläpuolella Kolarissa. Paikalle on saapunut mielenosoittajia eri puolilta Suomea. Kuvassa Ville Murmann ja Tipa Lilja.
Metsäliike pysäytti hakkuut Aalistunturin eteläpuolella Kolarissa. Paikalle on saapunut mielenosoittajia eri puolilta Suomea. Kuvassa Ville Murmann ja Tipa Lilja.
Kuva: Jouni Porsanger

Kolarin Aalistunturin tuntumassa hakkuita tekevä Metsähallitus saa moitteet ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalolta (vihr.).

– Pidän huonona harkintana Metsähallitukselta sitä, että tässä kohtaa hakataan aluetta, josta paikalliset ovat kaavailleet kansallispuistoa, tiistaina Oulussa vieraillut Ohisalo toteaa.

Metsäliikkeeksi itseään kutsuva mielenosoittajien ryhmä katkaisi kulun hakkuutyömaalle sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä