Asumme puolet vuodesta kesäasunnollamme, mutta maksamme vesimaksua taloyhtiössämme 40 euroa kuukaudessa. Mielestämme kohtuullinen maksu olisi 20 euroa kuukaudessa. Miksi tällaista menettelyä ei ole käytössä?
"Tapauksessa on mitä ilmeisimmin taloyhtiön yhtiöjärjestyksessä määrätty vesimaksun perimisestä huoneistossa asuvien henkilöiden lukumäärän perusteella. Tämä on hyvin tavallista kerrostalo- ja rivitalotyyppisissä taloyhtiöissä. Osakkaiden on suoritettava vesimaksua huoneistossa asuvien henkilömäärän perusteella", toteaa lakimies Suvi Seila.
Ratkaisevaa vesimaksun suorittamisessa on, asuuko henkilö huoneistossa. Merkitystä ei ole sillä, onko henkilö tosiasiallisesti käyttänyt vettä. Henkilön voidaan katsoa asuvan huoneistossa muun muassa silloin, kun hänen kotiosoitteensa väestötietojärjestelmässä on taloyhtiön osoite.
Voimassa olevan oikeuskäytännön mukaan osakkaan lomaillessa mökillään voidaan lähtökohtana pitää sitä, että hänellä on silti velvoite maksaa huoneistossa asuvien henkilöiden lukuun perustuvaa vesimaksua. Näin ainakin silloin, kun oleskelu muualla on suhteellisen lyhytkestoista. Edes tilapäisen muutosilmoituksen tekeminen ei oikeuta jättämään vesimaksua maksamatta.
"Mikäli kyse on pidemmästä tai pysyvämmästä asumisesta muualla, on osakkaan osoitettava yhtiölle tällainen muualla asuminen ja se, että huoneistoa ei ole tuona aikana käytetty. Tällöin vesimaksun maksamatta jättäminen voi tulla kysymykseen", Suvi Seila kertoo.