Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Miksi ro­ko­te­taan? – suuria muu­tok­sia on to­det­ta­vis­sa reilun sadan vuoden ajalta kat­se­le­mal­la hau­ta­ki­viä

Olen ollut noin 30 vuotta lääkärinä terveyskeskuksessa ja nyt eläkkeellä. Viimeksi olen joitain lääkärintoimia tehnyt kymmenkunta vuotta sitten.

En ole seurannut oppimismielessä lääketieteen kehitystä, luotan nuorempiin ja oppimiskykyisiin kollegoihini, he ovat hoitaneet minuakin apua tarvitessani.

Olen huomannut hyväksi kävelymaastoksi hautausmaat, olen siellä kulkenut, katsellut ja ottanut valokuvia. Kuolleet tunnistan vain nimestä ja kuolinajasta hautakivessä, en enää lääkärinä. Suuria muutoksia on todettavissa reilun sadan vuoden ajalta katselemalla hautakiviä. Elämä ja kuolema ovat opettaneet ihmisiä eri tavoin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut