Pääkirjoitus

Miina nimeltä ta­lo­yh­tiö­lai­na – ly­hen­nys­va­paa ei ol­lut­kaan helppo tie asumaan

Taloyhtiölainojen lyhennysvapaat vuodet ovat päättymässä. Monelle osakkeenomistajalle on valjennut, että kuukausikustannukset nousevat huomattavasti. Päälle päätteeksi lainan korkokustannukset ovat kasvaneet yli odotusten.

-
Kuva: Mikko Halvari

Maksuvaikeudet taloyhtiölainojen lyhennyksissä alkavat näkyä tilastollisena piikkinä, ilmenee Finanssivalvonnan Fivan keräämistä tiedoista.

Erityisesti riskit ovat alkaneet laueta uusissa, alle viisi vuotta sitten rakennetuissa taloissa. Samaan aikaan iskee yhteen kaksi tekijää: muutaman vuoden kestoisiksi sovitut lyhennysvapaat ovat päättymässä ja lainan korkomenot kohoavat.

Asukkaille yhtälö tietää huomattavaa rahan menoa, johon ei välttämättä ole osattu varautua.

Taloyhtiölainojen mittakaava on Suomessa huomattavan suuri – lainasopimuksissa ei lepää mitätön summa kansantaloudellisesti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut