Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Met­sä­la­ki tar­vit­see päi­vi­tyk­sen

Hallituksen ja eduskunnan syysistuntokausi on alkamassa. Yksi merkittävä asia on tehdä muutokset metsälakiin ja metsälain ohjeistukseen. Metsät ovat niin merkittävä asia Suomen yhteiskunnalle, että lakiin ja ohjeistukseen tulee tehdä järkevät muutokset, että saadaan ilmastoasiat ja metsien kasvu korjattua.

Voimassa oleva laki määrittää kasvatushakkuusta, että metsässä on säilytettävä riittävä, kehityskykyinen puusto.

Uudistushakkuusta seuraa velvollisuus taimikon aikaan saamiseen määrätyn ajan kuluessa: eteläisessä Suomessa 10 vuoden, keskisessä Suomessa 15 vuoden ja Pohjois Suomessa 25 vuoden kuluessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut