Metsä Fibren uuden tehtaan paa­lu­tus­ää­net eivät häi­rit­se ke­mi­läi­siä – kil­ka­tus kuluu pi­hoil­le, mutta sisälle se ei juuri kan­tau­du

Lauri Juntura (vas.) ja Eino Leinonen tapasivat Kemin Ruutinpuistossa. Ruutinpuistossa asuvaa Junturaa ja Paattiossa asuvaa Leinosta Metsä Fibren biotuotetehtaan paalutusäänet eivät häiritse.
Lauri Juntura (vas.) ja Eino Leinonen tapasivat Kemin Ruutinpuistossa. Ruutinpuistossa asuvaa Junturaa ja Paattiossa asuvaa Leinosta Metsä Fibren biotuotetehtaan paalutusäänet eivät häiritse.
Kuva: Jussi Saarela

Metsä Fibren Kemin biotuotetehtaan perustuksien paalutuksesta kuuluva kilkatus ei häiritse tehdasalueen lähistöllä asuvia asukkaita pienen haastattelukierroksen perusteella.

Kemiläiset ovat tottuneet tehtaiden ääniin ja ovat iloissaan kaupunkiin tulleesta vilskeestä.

Kemiläiset Lauri Juntura ja Eino Leinonen vaihtoivat kuulumisia Ruutinrannassa. Kumpaakaan paalutusäänet eivät häiritse mitenkään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä