Me­teo­ro­lo­gi muis­tut­taa: säätä en­nus­te­taan, se ei ole lupaus – "Vaikka työssä on paljon au­to­maa­tio­ta, niin ihminen on yhä vä­lis­sä"

Ida-Reetta Virranjoki kertoo, miksi eri toimijoiden sääennusteet saattavat erota toisistaan.

Miksi kaikki sääennusteet eivät lupaa samaa säätä?

Ilmatieteen laitoksen yhteyspäällikkönä toimiva meteorologi Ida-Reetta Virranjoki toteaa eri toimijoiden käyttämien sääennustemallien ja havaintojen olevan pitkälti samoja, mutta eroja syntyy mallien jälkikäsittelyssä.

– Meillä Ilmatieteen laitoksella työssä on vahvasti meteorologi mukana. Hän kerää kaiken tiedon ja tekee sen pohjalta todennäköisimmän ja parhaan yhdistelmän. Vaikka työssä on paljon automaatiota, niin ihminen on yhä välissä. Lopputulokseen vaikuttaa myös meteorologin kokemus ja tietotaito, Virranjoki kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä