Matilda Castren saavutti sunnuntaina uransa parhaan sijoituksen golfin arvoturnauksissa, kun Castren oli Evian-mestaruuskilpailussa Ranskassa 19:s. Castrenin neljän kierroksen kokonaistulos oli 277 lyöntiä (seitsemän alle par-tuloksen), mikä oli 11 lyöntiä enemmän kuin kilpailun voittaneella Australian Minjee Leellä.
Tasaisen vahvasti pelannut Castren ei tehnyt neljän kierroksen aikana ainuttakaan bogia huonompaa yksittäistä reikätulosta. 72 lyönnin (+1) päätöskierros oli Castrenin kilpailun heikoin, minkä takia hän valahti 11:nneltä sijalta 19:nneksi.
Castren ja Evian-mestaruuskilpailussa jatkokierroksilta karsiutunut Sanna Nuutinen edustavat Suomea Tokion olympialaisissa.
– Nyt se alkaa tuntua todelta, kun lähtö on keskiviikkona. Olen jo todella innoissani, ja on suuri kunnia edustaa Suomea, Castren myhäili LPGA-kiertueen videohaastattelussa.