Matala kynnys tai­tee­seen

Torstain galleriakävelyn teemana on luonto

Oulu
-
Kuva: Galleria MABD

Galleriakävelyllä tutustutaan tällä viikolla Catherine Ludwigin ja Soile Suvannon näyttelyihin. Yksivuotisjuhliaan viettävän tapahtuman tavoitteena on madaltaa taidegallerioiden kynnystä ja houkutella myös ensikertalaisia taiteen pariin.

– Oulussa tapaa ihmisiä, jotka eivät ole syystä tai toisesta uskaltautuneet gallerioihin. Heitä voi arveluttaa oma tietämys taiteesta tai galleriat voivat muuten tuntua vieraalta, Galleria MABD:n galleristi Hanna Manninen kertoo.

Kävelyt ovat tehonneet: monen uteliaisuus on vuoden aikana tyydyttynyt ja osasta ensikertalaisia on tullut taidegalleriaharrastajia.

Rento meininki

Kun kävelyille mennään porukalla, jännitys vähenee. Rennon illan aikana tutustutaan useampaan näyttelyyn ja välillä esimerkiksi taiteilijoiden työtiloihin.

Gallerioissa galleristit ja taiteilijat kertovat näyttelyistään.

– Kysyä saa, eikä tyhmiä kysymyksiä ole. Iltojen aikana on syntynyt hyviä keskusteluita.

Taide antaa Mannisen mukaan paljon. Tutkimusten mukaan kulttuurikokemukset pidentävät ikää. Ajateltavaakin syntyy vaikkapa sunnuntaikävelyn yhteydessä.

– Kaikille tekee hyvää hetken aikaa katsoa kaunista ja rauhoittua. Mutta taide ei ole pelkästään silmänruokaa, vaan se voi saada aivonystyrätkin liikkeelle.

Teemana luonto

Mannisen mukaan luonto on aina inspiroinut taiteilijoita, kirjailijoita ja muusikoita.

– Me haluamme nyt herätellä keskustelua taiteesta ja luonnosta ilmastonmuutoksen näkökulmasta, kertoo Manninen.

Torstain ohjelmaan kuuluva, Neliö-Galleriassa esillä oleva Catherine Ludwigin Nature Transfomations -näyttely on hiljainen kannanotto ihmisen ja luonnon suhteeseen. Oululainen kuvanveistäjä Minna Kangasmaa on paikalla kertomassa näyttelystä.

Soile Suovanto esittelee Joki, jää, tunturi -valokuvanäyttelynsä Galleria MABD:ssä. Näyttelyn inspiraation lähteenä ja kuvauskohteena on luonto.

Kävelyn yhteydessä järjestetään ensimmäistä kertaa keskustelutilaisuus Taide ja Luonto -teemalla. Se syntyi yhteistyössä Oulun kirjailijaseuran kanssa.

Ilta päättyy Panu Ahtisen akustiseen konserttiin, jossa kuullan luontoaiheista folkrockia.

Galleriakävelyitä järjestetään kerran kuukaudessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä