Mar­juk­ka Man­ni­nen ve­täy­tyi Ou­lais­ten kau­pun­gin­joh­ta­jan ha­ku­pro­ses­sis­ta

Marjukka Manninen ei ole enää ehdolla Oulaisten kaupunginjohtajaksi.
Marjukka Manninen ei ole enää ehdolla Oulaisten kaupunginjohtajaksi.
Kuva: Arkisto / VESA JOENSUU

Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymän johtaja Marjukka Manninen on vetäytynyt pois Oulaisten kaupunginjohtajan hakuprosessista.

– Sen verran paljon on tullut positiivista palautetta tähänastisesta toiminnasta ja aitoja huolenilmaisuja organisaation jatkosta, edunvalvonnasta sekä sote-palveluiden kehittymisestä alueella niin organisaation sisältä, päättäjiltä kuin omistajakunnistakin, että päätin lopulta vetäytyä prosessista. Kävimme kuntayhtymän hallituksen puheenjohtajan kanssa erittäin hyvän keskustelun, jonka jälkeen tein lopullisen ratkaisuni, Manninen kommentoi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä