Mai­non­nan eet­ti­nen neu­vos­to antoi huo­mau­tuk­sen ih­mis­ar­voa louk­kaa­vas­ta mai­nok­ses­ta – "Täl­lai­set ta­pauk­set ovat hyvin har­vi­nai­sia"

Lausunnonpyytäjän mukaan mainoksessa esitetään tappouhkaus väärästä mielipiteestä.

Helsinki
Huomautukseen johtanut mainos julkaistiin Tiktokissa. Kuvituskuva.
Huomautukseen johtanut mainos julkaistiin Tiktokissa. Kuvituskuva.
Kuva: Kirill Kudryavtsev / AFP / Lehtikuva

Mainonnan eettinen neuvosto antoi harvinaisen huomautuksen Tiktokissa julkaistulle mainokselle, jonka katsottiin loukkaavan ihmisarvoa. Viimeksi vastaavantyyppisestä mainoksesta on annettu huomautus vuonna 2007, neuvosto kertoo tiedotteessa.

Lausunnonpyytäjän mukaan Onni Marketin keväällä julkaistussa baklavamainoksessa esitetään tappouhkaus väärästä mielipiteestä. Mainoksessa vihjataan, että asiakkaan mielipide yrityksen tuotteesta on väärä, minkä jälkeen miehet mainoksessa kantavat ruumiin näköistä roskapussiin käärittyä kantamusta.

Neuvosto perustelee päätöstään sillä, että mainoksen realistinen toteutustapa ja tyylilaji huomioon ottaen mainos oli ihmisarvoa loukkaava ja siten hyvän tavan vastainen. Lisäksi mainos julkaistiin lasten ja nuorten suosimassa Tiktokissa, joten myös he ovat voineet nähdä mainoksen.

– Vastaavan kaltaiselle mainokselle on annettu huomautuksia viimeksi vuosina 2004 ja 2007, joten tällaiset tapaukset ovat hyvin harvinaisia, sanoo neuvoston pääsihteeri Paula Paloranta tiedotteessa.

Markkinointisäännöt kieltävät väkivallan

Mainosvideolla nainen vaaleanpunaisessa hupparissa syö baklavaleivonnaista, kun yrityksen edustaja tulee kysymään häneltä mielipidettä leivonnaisesta. Kun nainen kritisoi leivonnaista, mies tekee eleen ihmisen kurkun leikkaamisesta. Seuraavaksi videolla näkyy kaksi miestä kantamassa jätesäkkiä, josta roikkuu vaaleanpunainen hiha.

Markkinoijan mukaan videon tyylilaji on humoristinen ja selvästi liioiteltu.

– Tarkoituksena on ollut parodioida toimintaelokuvien ja populaarikulttuurin ylilyöntejä, markkinoija sanoo vastauksessaan.

Markkinoijan mukaan videolla ei ole ollut todellista uhkaa tai väkivaltaa ja ruumiiksi luultu esine on ollut todellisuudessa selvästi epäaito.

Mainonnan eettisen neuvoston mukaan mainos oli kuitenkin ihmisarvoa loukkaava siitä huolimatta, että mainoksessa on pyritty humoristiseen ilmaisuun.

Kansainvälisen kauppakamarin markkinointisääntöjen mukaan markkinoinnissa on kunnioitettava ihmisarvoa. Sääntöjen mukaan markkinoinnissa ei tule ilman perusteltua syytä käyttää hyväksi pelkoa, vastoinkäymisiä tai kärsimystä. Markkinoinnissa ei myöskään saa hyväksyä väkivaltaa, laittomuutta tai muutoin yhteiskunnan vastaista käyttäytymistä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä