Maahanmuuttovirasto kertoo Twitterissä, että laitosmaisissa vastaanottokeskuksissa majoittuu jatkossa vain joko ukrainalaisia tai venäläisiä. Haastavia tilanteita voi tulla muun muassa siitä, että joissakin perheissä on kumpaakin kansallisuutta.
Maahanmuuttoviraston viestiketjussa Twitterissä todetaan, että ukrainalaisten ja venäläisten sijoittaminen Suomen vastaanottojärjestelmässä herättää keskustelua.
Vastaanottokeskuksia on ohjeistettu aiheesta, ja eri kansallisuudet on pyritty huomioimaan. Maahanmuuttoviraston mukaan eri väestöryhmien välillä ei ole tähän mennessä havaittu ongelmia.
– Tilanne elää ja reagoimme muutoksiin nopeasti, Maahanmuuttovirasto kirjoittaa.
Uudet vastaanottokeskukset toimivat pitkälti asuntopohjaisesti. Se mahdollistaa eri asiakasryhmien erottamisen toisistaan paremmin kuin nykyään. Maahanmuuttoviraston mukaan on erityisen tärkeää, että asiakkaat voivat kokea olonsa Suomessa turvalliseksi.